Excellent value and good service
This small and compact toroidal transformer was perfect for my small small guitar amplifier project. It seems to be good quality and very good value and the delivery was rapid and reliable.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £14.56 |
| 25+ | £12.19 |
| 50+ | £12.10 |
| 100+ | £12.01 |
High quality toroidal transformer, 30VA 0-15V, 0-15V, manufactured with twin primary and secondary windings to strict quality control in accordance with EN61558 and EN60950, UL, C-UL and CE.
| Type | Toroidal transformer |
|---|---|
| Primary Voltage | 2 x 115V |
| Secondary Voltage | 2 x 15V |
| Power Rating | 30VA |
| Number of Outputs | 1 |
| Encapsulated | No |
| Mounting Type | Toroidal |
| Weight | 0.45kg |
To use this facility please Sign In.
Sign InThis small and compact toroidal transformer was perfect for my small small guitar amplifier project. It seems to be good quality and very good value and the delivery was rapid and reliable.