UniStrand UTRI250BL100 25mm Blue 100M Flexible Tri-Rated Cable
MPN
UTRI250BL100
Brand
UniStrand
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (77)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
The Unistrand tri-rated cable comes in a range of core sizes including: 0.5mm, 0.75mm, 1mm, 1.5mm, 2.5mm, 4mm, 6mm, 10mm and 25mm.
  • 25mm Single Tri Rated Cable
  • Colour : Blue
  • Voltage: 600/1000v
Colour Blue
AWG Not Specified
Conductor Cross Section 25mm²
Number of Cores 1
Conductor Stranding Not Specified
Insulation Material PVC
Length 100m
Type Equipment Wire
Conductor Material Copper
Current Rating 100A