Q. Is this conductor insulated or is there an un-insulated version
A. Hi Lindsay, thanks for your question. This wire is tinned so is uninsulated.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £17.16 |
| 5+ | £14.58 |
A roll of tinned copper wire.
| AWG | Not Specified |
|---|---|
| Conductor Cross Section | 1.63mm |
| Number of Cores | 1 |
| Conductor Stranding | Not Specified |
| Length | 27m |
| Type | Tinned copper |
| Core diameter | 1.63mm |
| Wire Size | 16SWG |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Is this conductor insulated or is there an un-insulated version
A. Hi Lindsay, thanks for your question. This wire is tinned so is uninsulated.