Q. Hi, I'm looking for solid core 22 AWG. Does this match the specficiation? Thanks.
A. Hi Ali, thank you for your question. This was a multi strand not a single as requested. The closest we have would be 63-7032 approximately 18 AWG.
The UniStrand 10/0.1mm Equipment Wire Red 100m is a high quality flexible wire perfect for general interconnections within instruments.
| Colour | Red |
|---|---|
| Conductor Cross Section | 0.079mm² |
| Conductor Stranding | 10/0.1mm |
| Insulation Material | Polyvinyl chloride |
| Length | 100m |
| Type | Equipment Wire |
| Cable Diameter | 1.05mm |
| Sold by Metre | No |
| Standards | BS 6746 |
Q. Hi, I'm looking for solid core 22 AWG. Does this match the specficiation? Thanks.
A. Hi Ali, thank you for your question. This was a multi strand not a single as requested. The closest we have would be 63-7032 approximately 18 AWG.