Q. What is the max. panel thickness?
A. Hi David, thank you for your question. The panel thickness is approximately 1.5mm.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £10.07 |
| 5+ | £9.41 |
| 10+ | £8.82 |
Standard grommets moulded in SR 1700 black PVC.
| Type | Open |
|---|---|
| Colour | Black |
| Cable Diameter Max | 6.4mm |
| Diameter | 6.4mm |
| Height | 5mm |
| Material | PVC |
| Operating Temperature Range | -35 to +50°C |
| Panel Hole Diameter | 9.5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. What is the max. panel thickness?
A. Hi David, thank you for your question. The panel thickness is approximately 1.5mm.
Q. is the plastic a hard rubber or soft rubber?
A. Hi Rob, this grommet is a soft rubber