Q. What is the panel thickness of these grommits, i am looking for a 5mm hole in the centre hole for the wire coming through but the panel is only 1mm max
A. Hi John, thank you for your question. The max panel thickness is 2mm and it has a 5mm hole.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £12.19 |
| 5+ | £11.04 |
| 10+ | £10.09 |
Standard grommets moulded in SR 1700 black PVC.
| Type | Open |
|---|---|
| Colour | Black |
| Cable Diameter Max | 4.8mm |
| Diameter | 4.8mm |
| Height | 7mm |
| Material | PVC |
| Operating Temperature Range | -35 to +50°C |
| Panel Hole Diameter | 6.4mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. What is the panel thickness of these grommits, i am looking for a 5mm hole in the centre hole for the wire coming through but the panel is only 1mm max
A. Hi John, thank you for your question. The max panel thickness is 2mm and it has a 5mm hole.