Q. Just to check, is this a pack of 11 reels, one of each colour?
A. Hi Alex. Thank you for your question. This order code is for one reel of each colour, 11 reels in total.
This high quality stranded equipment wire has been produced to DEF61-12 (Part 6) defence standards, making it ideal for general interconnection within apparatus. Supplied in pack of 11 reels in a range of colours - black, blue, brown, green, grey, orange, pink, red, violet, white and yellow.
| Colour | Black, blue, brown, green, grey, orange, pink, red, violet, white, yellow |
|---|---|
| Conductor Cross Section | 0.22mm² |
| Number of Cores | 7 |
| Conductor Stranding | 7/0.2mm |
| Insulation Material | Polyvinyl chloride |
| Length | 100m |
| Cable Diameter | 1.2mm |
| Sold by Metre | No |
| Standards | DEF61-12 |
Q. Just to check, is this a pack of 11 reels, one of each colour?
A. Hi Alex. Thank you for your question. This order code is for one reel of each colour, 11 reels in total.