Perfect for 40mm tails
These are perfect as trim for speaker cable breakout tails, going from 9 core to 2 and 4 core groups for Speakons. You get 3 tails from each length. Easy.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 10+ | £0.416 |
| 50+ | £0.314 |
| 100+ | £0.226 |
Black 6.4mm heat shrink sleeving suitable for all applications. It shrinks when heat is applied; making it ideal for when a snug fit is required, on an irregularly shaped joint for example. It is also perfect for repairing wires, bundling wires together, and protecting wires or small parts from minor abrasion.
| Shrinkage Ratio | 2:1 |
|---|---|
| Type | Heat Shrink Sleeve |
| Length | 1.2m |
| Colour | Black |
| Shrunk Diameter | 3.2mm |
| Supplied Diameter | 6.4mm |
| Unshrunk Diameter | 6.4mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InThese are perfect as trim for speaker cable breakout tails, going from 9 core to 2 and 4 core groups for Speakons. You get 3 tails from each length. Easy.