Q. Hi Can you please tell me what SWG wire l would require for you stripboard
A. Hi Denise. Thank you for your question. You should use wire that is around 22SWG to fit our stripboard.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £17.16 |
| 5+ | £14.58 |
A roll of tinned copper wire.
| AWG | Not Specified |
|---|---|
| Conductor Cross Section | 0.91mm |
| Number of Cores | 1 |
| Conductor Stranding | Not Specified |
| Length | 66m |
| Type | Tinned copper |
| Core diameter | 0.9mm |
| Wire Size | 20SWG |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Hi Can you please tell me what SWG wire l would require for you stripboard
A. Hi Denise. Thank you for your question. You should use wire that is around 22SWG to fit our stripboard.
Q. How long is this reel and is it bendable by hand?
A. Hi Lydia. Thank you for your question. The length is only approximate at 88 Metres – the diameter is 0.9mm and will be easily bendable by hand – depending what is being attempted.