Turck 46145 Inductive Sensor Shielded PNP NO BI5-M18-AP6X-H1141
MPN
46145
Brand
Turck
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
Type Inductive sensor
(Ø) 18mm
Coating housing Chromium-plated
Compression-resistant FALSE
Connector Terminal
Construction type housing Cylinder, screw-thread
Diameter sensor 18mm
Dim (Ø x L) 18 mm x 52 mm
Enclosure material Metal
Housing Material Metal
Installation type shielded
Length 52mm
Length of sensor 52mm
Max. operating voltage 30V
Mechanical mounting condition for sensor Concise
Min. operating voltage 10V
Misc Attribute BI5-M18-AP6X-H1141
Operating Voltage 10 - 30 V
Output Type PNP NO
Suitable for safety functions FALSE
Supply Voltage 10-30V
Switching distance 5mm
Switching distance (max.) 5mm
Switching Frequency 500Hz