Turck 46066 Inductive Sensor Shielded NPN NO BI2-M12-AN6X-H1141
MPN
46066
Brand
Turck
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 10 days
Type Inductive sensor
(Ø) 12mm
Coating housing Chromium-plated
Compression-resistant FALSE
Connector Terminal
Construction type housing Cylinder, screw-thread
Diameter sensor 12mm
Dim (Ø x L) 12 mm x 52 mm
Enclosure material Metal
Housing Material Metal
Installation type shielded
Length 52mm
Length of sensor 52mm
Max. operating voltage 30V
Mechanical mounting condition for sensor Concise
Min. operating voltage 10V
Misc Attribute BI2-M12-AN6X-H1141
Operating Voltage 10 - 30 V
Output Type NPN NO
Suitable for safety functions FALSE
Supply Voltage 10-30V
Switching distance 2mm
Switching distance (max.) 2mm
Switching Frequency 2000Hz