TruOpto OSY5LU5B64A-12V 5mm Yellow LED 12V 60° 130MCD Diffused
MPN
OSY5LU5B64A-12V
Brand
TruOpto
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
910 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 5 months
A yellow, 130mcd, 5mm LED from TruOpto that features an integral current limiting resistor that makes this LED more cost effective by cutting down the component count and simplifying circuit board design. The LEDs are suitable for a wide range of applications such as status indication indicative and illuminative lighting, etc.
  • Very high luminosity
  • 5mm round standard directivity
  • TTL Compatible - requires no external current limiter with 12V supply
  • Diffused colour lens
  • Superior weather resistance
  • Long operational life
  • UV Resistant epoxy
  • Viewing angle 60°
LED Colour Yellow
Dominant Wavelength 590nm
Forward Current 10mA
Lens Type Yellow diffused
Luminous Intensity 130mcd
Forward Voltage 15V
Viewing Angle 60°
Max Operating Temp +85°C
Minimum Operating Temp -30°C
Reverse Voltage 5V
Size 5mm