Q. Could I run these off two AA batteries?
A. Hi Ben, thank you for your question. The typical operating voltage is 3V so 2 x AA batteries will be fine.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £1.61 |
| 100+ | £1.35 |
| 500+ | £1.12 |
| 1000+ | £0.829 |
A high power ultraviolet 5mm LED. Water clear lens, superior weather resistance, made from UV resistant epoxy. Suitable for use in applications such as: backlighting, security and detection applications, and automotive dashboard lighting.
| LED Colour | Ultra violet |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 380nm |
| Forward Current | 30mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 30mW |
| Forward Voltage | 3.5V |
| Viewing Angle | 20° |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Could I run these off two AA batteries?
A. Hi Ben, thank you for your question. The typical operating voltage is 3V so 2 x AA batteries will be fine.