Q. Hi, I have pupils doing a school project on Planck's constant. Is it possible to get the wavelength of this LED?
A. Hi Ken, thank you for your question. Approximately 470nm for this blue LED.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £1.05 |
| 100+ | £0.876 |
| 500+ | £0.726 |
This 5mm high intensity blue LED is suitable for a wide variety of illumination and indication applications including small area illumination, back lighting and architectural lighting.
| LED Colour | Blue |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 470nm |
| Forward Current | 25mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 1200mcd |
| Forward Voltage | 3.6V |
| Viewing Angle | 15° |
| Max Operating Temp | +75°C |
| Minimum Operating Temp | -20°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Hi, I have pupils doing a school project on Planck's constant. Is it possible to get the wavelength of this LED?
A. Hi Ken, thank you for your question. Approximately 470nm for this blue LED.