Q. What is the diameter of the pins? Data sheet does not show pin diameter
A. Hi Gary, thank you for your question. The pin diameter is 0.3mm.
Quickly find another product in this range by Dominant Wavelength:
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.376 |
| 100+ | £0.296 |
This high brightness red/white 3mm LED is a 3-pin common anode type that is ideal for applications such as toys, games, audio systems, indication, etc.
| LED Colour | Red / white |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 624nm / 6500K |
| Forward Current | 30mA |
| Lens Type | Diffused |
| Luminous Intensity | 1560/2180mcd |
| Forward Voltage | 2.1/3.1V |
| Viewing Angle | 30° |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 3mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. What is the diameter of the pins? Data sheet does not show pin diameter
A. Hi Gary, thank you for your question. The pin diameter is 0.3mm.