Q. Hi, I have pupils doing a school project on Planck's constant. Is it possible to get the wavelength of this LED?
A. Hi Ken, thank you for your question. Approximately 525nm for this green LED.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.689 |
| 100+ | £0.553 |
| 500+ | £0.401 |
This 5mm high intensity green LED is suitable for a wide variety of illumination and indication applications including small area illumination, back lighting and architectural lighting.
| LED Colour | Green |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 525nm |
| Forward Current | 30mA |
| Lens Type | LED |
| Luminous Intensity | 18cd |
| Forward Voltage | 3.3V |
| Viewing Angle | 15° |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Hi, I have pupils doing a school project on Planck's constant. Is it possible to get the wavelength of this LED?
A. Hi Ken, thank you for your question. Approximately 525nm for this green LED.