Q. Does this LED require a load resistor?
A. Hi Steve. Thank you for your question. This would only require a resistor as the supply voltage is more than 5 volts.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.586 |
| 100+ | £0.277 |
| 500+ | £0.251 |
A high brightness red 5mm LED in a water clear package. Contains an IC that produces a continuous blink at a frequency of 1.5Hz. Suitable for automotive dashboard lighting and back lighting.
| LED Colour | Red |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 625nm |
| Forward Current | 10mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 1120mcd |
| Forward Voltage | 5V |
| Viewing Angle | 30° |
| Max Operating Temp | +80°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Does this LED require a load resistor?
A. Hi Steve. Thank you for your question. This would only require a resistor as the supply voltage is more than 5 volts.