Bright.
Cheap flasher, bright blue especially in poor light.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.723 |
| 100+ | £0.555 |
| 500+ | £0.412 |
This 4.85mm flashing LED has a cut-diamond shaped head that gives a beautiful light pattern, making this LED ideal for games, toys, mood lighting, audio panels, etc.
| LED Colour | Blue |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 470nm |
| Forward Current | 20mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 600mcd |
| Forward Voltage | 3.3V |
| Viewing Angle | 130° |
| Flash | ng type |
| Flashing | type |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 4.8mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InCheap flasher, bright blue especially in poor light.