Q. WHICH IS THE SUITABLE KNOB FOR THIS POTENTIOMTER 65-0745?
A. Hi, thanks for your question. Any of the 6mm shaft size knobs will fit: 32-0270, 32-0275 , 32-0280 , 32-0285.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £1.47 |
| 50+ | £0.477 |
| 100+ | £0.433 |
| 500+ | £0.369 |
A 1M ø16mm 20% carbon track single potentiometer suitable for PCB mounting in commercial applications.
| Type | Potentiometer |
|---|---|
| Resistance | 1MO |
| Tolerance | 20% |
| No of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Power Rating | 0.125W |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Shaft Length | 20mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. WHICH IS THE SUITABLE KNOB FOR THIS POTENTIOMTER 65-0745?
A. Hi, thanks for your question. Any of the 6mm shaft size knobs will fit: 32-0270, 32-0275 , 32-0280 , 32-0285.