Useful
I've had no issues with this line of DIL sockets.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £2.95 |
| 10+ | £1.78 |
| 25+ | £1.48 |
| 100+ | £1.33 |
Tube of 17 high quality 28-pin dual-in-line narrow 7.62mm sockets with black thermoplastic body and tin-plated copper alloy contacts. Sockets have chamfered side walls to assist insertion. One end is indented for easy identification of the polarisation.
| Number of Positions | 28 |
|---|---|
| Pitch | 2.54mm |
| Row Pitch | 7.62mm |
| Contact Plating | Phosphor Bronze |
| Contact Style | Stamp |
| Current Rating | 0.5A at 100 Vac. Min. |
| Height | 5.1 |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Leg Style | Stamp |
| Length | 35.56 |
| Temperature Range | 0 to +85°C |
| Type | IC socket |
| Width | 10.16 |
To use this facility please Sign In.
Sign InI've had no issues with this line of DIL sockets.