Used in a powerful audio speaker
I used these to hold the op-amps in a 300w integrated speaker amp. No problems, chips are obviously held tight with a good connection or I'd hear it.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.381 |
| 50+ | £0.263 |
| 250+ | £0.215 |
Low profile DIL socket with 8 pins, open frame style.
| Number of Positions | 8 |
|---|---|
| Pitch | 2.54mm |
| Row Pitch | 7.62mm |
| Contact Plating | Copper alloy |
| Contact Style | Turned |
| Current Rating | 1A at 100 Vac. Min.A |
| Height | 2.8mm |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Leg Style | Solder Pin |
| Length | 10.1mm |
| Temperature Range | 0 to +85°C |
| Type | IC socket machine pin |
| Width | 10.1mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InI used these to hold the op-amps in a 300w integrated speaker amp. No problems, chips are obviously held tight with a good connection or I'd hear it.