Just the Job
Perfect item when you are doing prototype working or when you need to upgrade the IC
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £3.23 |
| 10+ | £1.83 |
| 25+ | £1.54 |
Tube of 15 high quality 32-pin dual-in-line wide 15.24mm sockets with black thermoplastic body and tin-plated copper alloy contacts. Sockets have chamfered side walls to assist insertion. One end is indented for easy identification of the polarisation.
| Number of Positions | 32 |
|---|---|
| Pitch | 2.54mm |
| Row Pitch | 15.24mm |
| Contact Plating | Phosphor Bronze |
| Contact Style | Stamp |
| Current Rating | 0.5A at 100 Vac. Min. |
| Height | 5.1 |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Leg Style | Stamp |
| Length | 40.54 |
| Temperature Range | 0 to +85°C |
| Type | IC socket |
| Width | 17.68 |
To use this facility please Sign In.
Sign InPerfect item when you are doing prototype working or when you need to upgrade the IC