Q. Can you confirm the length of this component is 30mm and width 17.7 Regards Janet
A. Hi Janet, thanks for your question. I can confirm the length of this 24-pin turned pin socket is 30.5mm and the width is 17.7mm.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £1.12 |
| 50+ | £0.828 |
Low profile DIL socket with 24 pins, open frame style.
| Number of Positions | 24 |
|---|---|
| Pitch | 2.54mm |
| Row Pitch | 15.24mm |
| Contact Plating | Copper alloy |
| Contact Style | Turned |
| Current Rating | 1A at 100 Vac. Min.A |
| Height | 2.8mm |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Leg Style | Solder Pin |
| Length | 30.5mm |
| Temperature Range | 0 to +85°C |
| Type | IC socket machine pin |
| Width | 17.7mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Can you confirm the length of this component is 30mm and width 17.7 Regards Janet
A. Hi Janet, thanks for your question. I can confirm the length of this 24-pin turned pin socket is 30.5mm and the width is 17.7mm.