Q. Does this work with PICAXE 18M2?
A. Hi Anonymous, thank you for your question. 22-0110 would be more suited for a PICAXE 18M2.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £2.49 |
| 50+ | £1.97 |
| 250+ | £1.77 |
Wire-wrap DIL socket with 18 pins, open frame style.
| Number of Positions | 18 |
|---|---|
| Pitch | 2.54mm |
| Row Pitch | 7.62mm |
| Contact Plating | Beryllium Copper |
| Contact Style | Turned Pin |
| Current Rating | 1A |
| Height | 2.8mm |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Leg Style | Wire-wrap |
| Length | 22.8mm |
| Temperature Range | -55 to +125°C |
| Type | Low profile |
| Width | 10.1mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Does this work with PICAXE 18M2?
A. Hi Anonymous, thank you for your question. 22-0110 would be more suited for a PICAXE 18M2.