Trend T18S/BJK1 T18S/BJK1 Biscuit Jointer 18V 1 x 4.0Ah Li-ion
MPN
T18S/BJK1
Brand
Trend
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderPlease contact us for lead time
Supplied with: 1 x CR/BJB100T Biscuit Jointer Blade, 1 x Attachment Plate, 1 x Dust Bag & Adaptor, 1 x Vacuum Adaptor (fits T35 and T32 Dust Extractors), 1 x 18V 4.0Ah Li-ion Battery and 1 x Fast Charger.
Specifications:
6 Cutting Depths: No.0, No.10, No.20 Biscuits plus ’Maximum’ Duplex and Simplex settings.
Angle Range: 0-90°.
Maximum Fence Height: 35mm.
Blade: 100 x 22mm bore x 6T.
Cutter Slot Thickness: 4mm.
Dust Spout Size: 34mm.