TracoPower TSPC 240-124UPS Rail PSU 240W 12A 12V 1 Output Battery Mgmt
MPN
TSPC 240-124UPS
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 09/07/2026
The TracoPower TSPC 240-124UPS is a rail-mounted power supply unit providing 240 W and 12 A output. Its robust design makes it suitable for industrial applications requiring reliable power delivery. This DIN rail power supply module is ideal for maintaining consistent performance in demanding environments.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage 24V
Output Current 12A
Number of Outputs 1
Power Rating 240W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 114 x 120 x 100 mm
Height 100mm
Input voltage (max.) 132V
Length 114mm
Max. output current 12A
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V
Min. temperature -25°C
Nominal Input Voltage 100 - 240 V/AC
Weight 1400g
Width 120mm