TracoPower TIB 480-124EX Rail PSU +24VDC 20000mA 480W 1 Output DIN Rail
MPN
TIB 480-124EX
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 09/07/2026
The TracoPower TIB 480-124EX is a rail-mounted power supply unit offering 480 W of power with an output of +24.0 V DC at 20,000 mA. This industrial power supply is ideal for applications requiring reliable and efficient power delivery in a DIN rail configuration. It is commonly used in automation and industrial control systems.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage +24.0V DC
Output Current 20A
Number of Outputs 1
Power Rating 480W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 118.6 x 82.0 x 124.2 mm
Height 124.2mm
Input Voltage 100 - 240V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1 x
Length 118.6mm
Max. output current 20000mA
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V AC
Min. operating temperature (derating) 60°C
Min. temperature -40°C
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -40°C
Phases 1
Weight 1018g
Width 82.0mm