TracoPower TIB 240-148EX Rail PSU DIN +48V DC 5000mA 240W 1 Output
MPN
TIB 240-148EX
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower TIB 240-148EX is a rail-mounted power supply unit providing a +48.0 V DC output at 5000 mA, offering 240 W of power with one output. This industrial power supply is designed for DIN rail mounting, making it ideal for efficient incorporation into control panels and machinery. It is commonly used in applications requiring reliable power delivery in industrial and factory settings.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage +48.0V DC
Output Current 5A
Number of Outputs 1
Power Rating 240W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 118.6 x 48.0 x 124.2 mm
Height 124.2mm
Input Voltage 100 - 240V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1 x
Length 118.6mm
Max. output current 5000mA
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V AC
Min. operating temperature (derating) 60°C
Min. temperature -40°C
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -40°C
Phases 1
Weight 643g
Width 48.0mm