TracoPower TIB 120-124EX TIB Series DIN Rail PSU +24V DC 5A 120W 1 Output
MPN
TIB 120-124EX
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower TIB 120-124EX is a DIN rail mounted power supply unit providing a stable output of +24.0 V DC at 5000 mA, with a total power capacity of 120 W. This industrial power supply unit is ideal for use in control cabinets and automation systems requiring reliable and efficient energy distribution. Its robust design and one output make it suitable for demanding environments in industrial applications.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage +24.0V DC
Output Current 5A
Number of Outputs 1
Power Rating 120W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 118.6 x 36.0 x 124.2 mm
Height 124.2mm
Input Voltage 100 - 240V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1 x
Length 118.6mm
Max. output current 5000mA
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V AC
Min. operating temperature (derating) 60°C
Min. temperature -40°C
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -40°C
Phases 1
Weight 461g
Width 36.0mm