TracoPower TIB 120-112EX Din-Rail PSU 12VDC 10A 120W 1 Output
MPN
TIB 120-112EX
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower TIB 120-112EX is a rail-mounted power supply unit featuring a +12.0 V DC output with a current capacity of 10,000 mA and a total power of 120 W. This industrial power supply is designed for DIN rail mounting, making it ideal for integration into control cabinets and automation systems. It provides reliable and efficient power for various industrial applications.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage +12.0V DC
Output Current 10A
Number of Outputs 1
Power Rating 120W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 118.6 x 36.0 x 124.2 mm
Height 124.2mm
Input Voltage 100 - 240V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1 x
Length 118.6mm
Max. output current 10000mA
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V AC
Min. operating temperature (derating) 60°C
Min. temperature -40°C
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -40°C
Phases 1
Weight 461g
Width 36.0mm