TracoPower TEP 100-2415WIR DC/DC Converter 24V DC 4.2A 100W Railway Approved
MPN
TEP 100-2415WIR
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (19)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 09/07/2026
TracoPower's TEP 100-2415WIR is a high-performance DC/DC converter delivering 24 V DC output at 4.2 A with a 100 W power rating and one output. This converter is ideal for industrial applications requiring reliable and efficient voltage conversion. Typical uses include powering sensitive equipment in transport systems and harsh environments.
Output Voltage 24V DC
Input Voltage Range 36V DC
Power Rating 100W
Output Current 4.2A
Connection Solder pins
Dim (L x W x H) 57.9 x 17.8 x 61 mm
Efficiency (max.) 90%
Height 61mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 57.9mm
Max. output current 4.2A
Min. input voltage 9V DC
Nominal Voltage 24V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 85°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 100W
Type DC/DC converter (print)
Weight 105g
Width 17.8mm