TR5VD24VSZ 24V SPDT 1A Tianbo Relay
MPN
TR5VD24VSZ
Brand
Tianbo
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
100 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
  • SPDT contact
  • Coil voltage 24V DC
  • Contact voltage 120V AC/24V DC
  • Contact current 2A
  • Coil resistance 1600R
  • Coil power 0.36W
  • 2.54mm pitch
  • Dimensions 12.4 x 7.4 x 10mm
  • UL approved
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 1CO (SPDT)
Switching Current 1AA
Coil Resistance 1600O
Height 10mm
Length 12.4mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -30 to +70°C
Switching Voltage Max 120V AC
Type VD24VSZ
Width 7.4mm