Toolcraft TO-7760502 Crimp Insert for MC3 Connector 2.5-6mm² Pliers
Image Representative of Range
MPN
TO-7760502
Brand
Toolcraft
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
47 in stock, despatched in 4 working days
The Toolcraft TO-7760502 crimp inset is designed for PV connectors and is compatible with pliers for MC3 2.5 to 6 mm². This inset works seamlessly with Toolcraft PZ-500 pliers. It is typically used in electrical and solar applications for secure crimping connections.
Type Crimp inset
For Use With PV connector
Length 33.8mm
Crimp area 2.5 up to 6mm²
Crimp area (max.) 6mm²
Crimp area (min.) 2.5mm²
Crimp area AWG 10 up to 14 awg
Crimp area AWG (max.) 10AWG
Crimp area AWG (min.) 14AWG
Height 11.8mm
Plastic free packaging Plastic-free packaging
Suited for model PZ-500
Weight 54g
Width 50.2mm