Tiger Power Supplies TGR150-36 150W Industrial enclosed power supply 36V DC 4.3A
MPN
TGR150-36
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
7 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
The TGR150-36 154.8W Industrial Enclosed Power Supply, 36VDC, 4.3A, is designed to accept either AC or DC input voltage.
  • Input Voltage (AC): 85VAC to 264VAC
  • Input Voltage (DC): 120VDC to 373VDC
  • Accepts AC or DC input (dual use of same terminals)
  • Maximum Power: 154.8W
  • Output Voltage: 36V DC
  • Output Current: 4.3A
  • No-load Power Consumption: 0.5W
  • Cooling by free air convection
  • Output short circuit, over current, over voltage and over temperature protection
  • Operating Altitude: up to 5000m
  • Withstands 300VAC surge input for 5s
  • Safety Specifications: Approved to IEC/EN/UL62368, EN60335, EN61558, GB4943 Safety Standard
Output Voltage 32.4V
Output Current 0A
Power Rating 154.8W
Number of Outputs 2
Input Voltage 100 to 373V DC
Dimensions 159 x 97 x 30mm
Input Connection Screw Terminals
Output Connectors Screw Terminals
Temperature Range -30 to +70°C