Teledyne LeCroy T3PS160141P T3PS Bench PSU 160V 14.4A 720W Single Output
MPN
T3PS160141P
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (10)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
The Teledyne LeCroy T3PS160141P is a bench PSU with adjustable voltage ranging from 0 to 160 V and a current capacity of up to 14.4 A. It delivers a total power output of 720 W, making it ideal for laboratory and industrial applications requiring precise power management. This programmable laboratory power supply unit is designed for users who need reliable and high-performance power supply solutions.
Type Bench PSU (adjustable voltage)
Output Current 720W
Output Voltage 160V
Number of Outputs 1
Calibrated to Manufacturer's standards (no certificate)
Dimensions (L x W x H) 350 x 142 x 124 mm
Height 124mm
Length 350mm
Max. output current 14.4A
Max. temperature +50°C
Min. temperature 0°C
Output current (min.) 0A
Output voltage (min.) 0V
Weight 5.3kg
Width 142mm