TE Connectivity T9AS1D12-12 12VDC 30A SPNO Relay 1000mW 144Ohm
MPN
T9AS1D12-12
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
185 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 14 days
T9AS1D12-12. 12V DC, 30A, PCB Mount Relay, SPST 1 Form A, 1W rated coil power, 144Ω coil resistance, 277V AC max. switching voltage. Dimensions 32.51 x 27.43 x 20.4mm, weight 26g.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1NO
Switching Current 30A
Coil Resistance 144O
Height 20.4mm
Length 32.5mm
Max Operating Temperature 85
Min Operating Temperature -55
Mounting Type PCB
Number of Terminals 5
Operating Temperature -55 to +85°C
Switching Voltage Max 277V AC
Termination Type SOLDER
Type Connectivity T
Width 27.43mm