TDK-Lambda KMS15A-24 KMS-A AC/DC PSU 24V 0.625A 15W piece B Mount Med Approved
MPN
KMS15A-24
Brand
TDK-Lambda
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The TDK-Lambda KMS15A-24 is a 15 W AC/DC power supply unit that provides a 24 V output at 0.625 A, designed for PCB mount with solder lugs. This module is suitable for applications requiring compact and reliable power solutions, particularly in industrial and commercial electronics. It offers efficient power conversion for printed circuit board integration.
Number of Outputs 1
Output Power Max 15W
Output Voltage 24V
Output Current 625mA
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 52.5 x 27.5 x 23.5 mm
Feature Medical certification 2MOPP
Height 23.5mm
Input Single-phase
Input Voltage Range[AC] / Vac 90 to 264
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 52.5mm
Max. output current 0.625A
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Option Class II input
Output Power / W 15
Output Voltage Range[DC] / Vdc Fixed
Package / Mounting PCB mount
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 24
Series KMS-A
SPEC ADDED KMS-A,PCB mount-Single-phase, Convection, 90 to 264 AC,Class II input,Fixed Vdc
Type AC/DC PSU (print)
Weight 59g
Width 27.5mm