TDK B57236S0160M051 NTC Temp Sensor -55°C to +170°C 16Ω 1 piece
MPN
B57236S0160M051
China
View Full Product Range (26)
Order in multiples of 1
933 in stock, despatched in 4 working days
Type Temperature sensor
Temperature Range +170°C
Mounting Type Through-hole mounting
(Ø) 11.5mm
Dim (Ø) 11.5mm
Enclosure S236
Max. operating voltage 230V AC
Min. operating voltage 115V AC
Model NTC
Resistance 16O
Temperature reading range -55 up to +170°C
Temperature reading range (min.) -55°C
Voltage Range 115 - 230 V AC
Width 6mm