Taiway 200MSP1T2B2M2RE SPDT Sub Min Vert PCB Toggle Switch
MPN
200MSP1T2B2M2RE
Brand
Taiway
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
Sub-miniature vertical SPDT PCB mounting toggle switch with plain bushes from the Taiway 200 Series.
  • On-None-On operation
  • 400mA contact current
  • 20V contact voltage
  • Gold-plated copper alloy contact
  • 2.54mm pitch
  • UL Approved
Contact Configuration On / none / on
Current Rating (Amps) 0.4A