Taiwan Alpha SR2611-0403-38F5 Make Before Break Rotary Switch 4 Pole 3 Way
MPN
SR2611-0403-38F5
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
598 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
High quality make-before-break rotary switch from Taiwan Alpha with 4 poles and 3 ways.
  • Moulded in glass filled nylon
  • Adjustable rotation stop
  • Mounting bush 9.8mm diameter
  • Spindle length 40mm
  • 500V AC dielectric strength
  • Manufacturer's part SR2611-0403-38F5
Type Rotary Switch
Number of Positions 3
Action MBB, Make Before Break
Contact Current 300mA
Contact Resistance 50mO
Contact Voltage 125V
Dielectric Strength 500V
Height 18.5mm
Indexing Angle 30°
Length 38mm
Number of Poles 4
Operating Life (Cycles) 10000
Operating Temperature Range -10 to +70°C
Width 26mm
Question by: Product code: 79-0115
A. Hi Art, thank you for your question. This has 3 switch positions with the 4 poles and connections for each so in effect 4PDT.