Taiwan Alpha SR2611-0206-38F5 Make Before Break Rotary Switch 2 Pole 6 Way
MPN
SR2611F-0206-38F5B-D8-S-L
Brand
Taiwan Alpha
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1,339 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
High quality make-before-break rotary switch from Taiwan Alpha with 2 poles and 6 ways.
  • Moulded in glass filled nylon
  • Adjustable rotation stop
  • Mounting bush 9.8mm diameter
  • Spindle length 40mm
  • 500V AC dielectric strength
  • Manufacturer's part SR2611-0206-38F5
Type Rotary Switch
Number of Positions 6
Action MBB, Make Before Break
Contact Current 300mA
Contact Resistance 50mO
Contact Voltage 125V
Dielectric Strength 500V
Height 18.5mm
Indexing Angle 30°
Length 38mm
Number of Poles 2
Operating Life (Cycles) 10000
Operating Temperature Range -10 to +70°C
Width 26mm
To use this facility please Sign In.
Sign In
Questions
*Question functionality currently disabled
Question by: Product code: 79-0105
Q. Would this be suitable for a control function for a battery charger for example 1 position would be off and the other 4 would be a selection for the amount of batteries being charged this is for a project
A. Hi Blake, thank you for your question. As long as the current does not exceed 300mA then you could it use. However, the switches are more suited to low power applications such as selection of audio inputs.
Q. Do you have any knob caps in your catalogue range that suits? Spec mentions 9.8mm diameter mounting bush. I presume it's refering to the stem, but can't seem to find any caps that fits, spindle or D type.
A. Hi Richard. Thank you for your question. The spindle for the knob are 6.35mm smooth, 32-0290, 32-0295, 32-0300, 32-0305, 32-0250, 32-0110 and 32-0175 will fit.