Sunon PMD2406PTV1-A.U.GN Axial Fan 24V DC 61.14m³/h 25x60x60mm
MPN
PMD2406PTV1-A.U.GN
Brand
Sunon
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
147 in stock, despatched in 4 working days
The Sunon PMD2406PTV1-A.U.GN is an axial fan designed for industrial cooling applications, operating at 24 V DC with an airflow capacity of 61.14 m³/h. It measures 25 x 60 x 60 mm, making it suitable for component cooling in compact spaces. This fan is ideal for maintaining optimal temperatures in electronic equipment and machinery.
Type Axial fan
Voltage 10 - 27.6 V DC
Dimensions (L x W x H) 25 x 60 x 60 mm
Air Flow 61.14m³/h
Bearing Type Vapo (magnetic)
Noise 43dB
Power Rating 0.181A
RPM 6900 U/min
Colour Black
Connection Braid
Height 60mm
Length 25mm
Material Thermoplastic
Max. operating voltage 27.6V DC
Max. temperature 70°C
Min. operating voltage 10V DC
Min. temperature -10°C
Pressure (max.) 134.46 Pa
Weight 87.74g
Width 60mm