Siemens 5SV60167MC10 AFDD 10A 2-pin protects Circuits from faults
Image Representative of Range
MPN
5SV60167MC10
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The Siemens 5SV6016-7MC10 is a 2-pin AFDD with a current rating of 10 A. It enhances electrical safety by detecting and mitigating electrical arcs, making it ideal for residential and commercial applications. Typically used in distribution boards, it helps prevent electrical fires by ensuring circuit protection.
Type AFDD
Current Rating 10a
Additional equipment attached at delivery Fire protection switch
Built-in depth 70mm
Concurrently switching neutral conductor TRUE
Construction size according to DIN 43880 N/A
Control voltage type auxiliary equipment AC
Current limiting class 3
Current Ratng 10A
Degree of protection (IP) IP20
Depth 70mm
Dim (W x H x D) 18 x 90 x 70 mm
Frequency 50 - 50Hz
Height 90mm
Misc Attribute 1 TE
Number of Pins 2
Number of Poles 2
Overvoltage category N/A
Pollution degree 2
Rated current 10A
Rated short-circuit breaking capacity according to EN 60898 6kA
Rated short-circuit breaking capacity according to IEC 60947-2 6kA
Rated switch current auxiliary device 6000
Rated voltage 230V
Rated voltage auxiliary device 195
Release characteristic C
Release characteristics C
Voltage Rating 230V
Voltage type AC
Width 18mm