Siemens 5SV60166MC13 AFDD 2-pin 13 A monitors and protects end Circuits
Image Representative of Range
MPN
5SV60166MC13
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The Siemens 5SV6016-6MC13 is a 2-pin, 13 A arc fault detection device (AFDD). It enhances safety by identifying hazardous arc faults in electrical circuits. This part is typically used in residential and commercial electrical installations to prevent electrical fires.
Type AFDD
Additional equipment attached at delivery Fire protection switch
Built-in depth 70mm
Concurrently switching neutral conductor TRUE
Construction size according to DIN 43880 N/A
Control voltage type auxiliary equipment AC
Current limiting class 3
Current Ratng 13A
Degree of protection (IP) IP20
Depth 70mm
Dim (W x H x D) 18 x 90 x 70 mm
Frequency 50 - 50Hz
Height 90mm
Misc Attribute 1 TE
Number of Pins 2
Number of Poles 2
Overvoltage category N/A
Pollution degree 2
Rated current 13A
Rated short-circuit breaking capacity according to EN 60898 6kA
Rated short-circuit breaking capacity according to IEC 60947-2 6kA
Rated switch current auxiliary device 6000
Rated voltage 230V
Rated voltage auxiliary device 195
Release characteristic B
Release characteristics B
Voltage Rating 230V
Voltage type AC
Width 18mm