SEPA UF60D23BHW Axial Fan 230V AC 14m³/h Compact Durable Industrial Use
MPN
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
73 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA UF60D23BHW is an axial fan designed for efficient cooling and heat dissipation, operating at 230 V AC with a flow rate of 14 m³/h. Compact in size, it measures 60 x 60 x 30 mm and is suitable for industry and component cooling applications. This fan is typically used in electronics to maintain optimal performance through enhanced airflow.
Type Axial fan
Voltage 207 - 253V AC
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 30 mm
Air Flow 14m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 27dB
Power Rating 5W
RPM 3100 U/min
Cable Length 29.00cm
Colour Black
Connection Open end cable
Height 30mm
Length 60mm
Lifespan (L10) 40000h
Material Metal
Max. temperature 70°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute 1 UF60D23BHW
Misc Attribute 2 UF60D23BWH
Nominal voltage (details) 230V AC
Output (max.) (details) 14m³/h
Pressure (max.) 18 Pa
Temperature Range -40 - +70°C
Width 60mm