SEPA MFB50E12A Axial Fan 12V DC 14.3m³/h 50x10.2x50mm 1Piece
Image Representative of Range
MPN
MFB50E12A-BLI
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA MFB50E12A is an axial fan with dimensions of 50 x 10.2 x 50 mm and operates at 12 V DC, delivering 14.3 m³/h airflow. This fan is ideal for component cooling and industrial applications requiring efficient ventilation in compact spaces. Typical uses include cooling electronic components and systems requiring reliable airflow for temperature management.
Type Axial fan
Voltage 10.2 - 13.8 V DC
Dimensions (L x W x H) 50 x 10.2 x 50 mm
Air Flow 14.3m³/h
Bearing Type Double ball bearing
Noise 30dB
Power Rating 60mA
RPM 4800 U/min
Cable Length 30.00cm
Connection Open end cable
Height 50mm
Length 50mm
Max. operating voltage 13.8V DC
Max. temperature +70°C
Min. operating voltage 10.2V DC
Min. temperature -10°C
Misc Attribute MFB50E12A
Number of wires 3
Pressure (max.) 27 Pa
Weight 19g
Width 10.2mm