SEPA MFB40H12L-003 Axial Fan 12V DC 7.08m³/h 40x40x10mm Ball Bearings
Country of Origin
Germany
17 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA MFB40H12L-003 is a 12V DC axial fan designed for industrial cooling purposes. With dimensions of 40 x 40 x 10 mm, it delivers an airflow of 7.08 m³/h. This fan is typically used for component cooling in electronic devices.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 40 x 40 x 10 mm
Air Flow 7.08m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 15dBA
Colour Black
Height 10mm
Length 40mm
Max. temperature +85°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute MFB40H12L-003
Width 40mm