SEPA MFB40H12 Mini Axial Fan 12V DC 185 l/min for Spot Cooling
MPN
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
154 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA MFB40H12 is a 12 V DC axial fan, measuring 40 x 40 x 10 mm, providing airflow of 185 litres per minute. It is ideal for component cooling and heat dissipation in industrial applications. This reliable axial fan ensures efficient thermal management and optimal performance.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 40 x 40 x 10 mm
Air Flow 185l/min
Bearing Type Ball Bearing
Noise 24dB
Power Rating 40mA
RPM 6100 U/min
Cable Length 30.00cm
Colour Black
Connection Open end cable
Height 10mm
Length 40mm
Lifespan 95000h
Material Plastic
Max. temperature 80°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute MFB40H12
Nominal voltage (details) 12V DC
Number of wires 2
Output (max.) (details) 120l/min
Pressure (max.) 28 Pa
Width 40mm