SEPA MFB30E12 Axial Fan 12V DC Compact Durable High Flow Rate
Image Representative of Range
MPN
MFB30E12-BLI
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
35 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA MFB30E12 is a 12 V DC axial fan designed for efficient component cooling with a flow rate of 4.0 m³/h. Measuring 30 x 30 x 6.5 mm, it is compact yet effective, ideal for industrial cooling applications. This fan is commonly used in electronic devices to ensure optimal thermal management.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 30 x 30 x 6.5 mm
Air Flow 4.0m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 25dB
Power Rating 40mA
RPM 9000 U/min
Cable Length 15.00cm
Colour Black
Connection Open end cable
Height 6.5mm
Length 30mm
Lifespan (L10) 95000h
Material PBT
Max. temperature +85°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute MFB30E12
Number of wires 2
Temperature Range -40 - +80°C
Width 30mm