SEPA 111111745 PLB60B12FSE33A Axial Fan 12V DC 60x60x15mm 27.6m³/h
9 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA PLB60B12FSE33A is a 12 V DC axial fan designed to provide efficient cooling with an airflow of 27.6 m³/h. Measuring 60 x 60 x 15 mm, this fan is suitable for component cooling in industrial applications. Its compact design makes it ideal for use in confined spaces where effective heat dissipation is needed.
Type Axial fan
Voltage 10.8 - 13.2 V
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 15 mm
RPM 4000 U/min
Height 15mm
Length 60mm
Lifespan 350,000
Material PBT
Max. operating voltage 13.2V
Max. temperature 70°C
Min. operating voltage 10.8V
Min. temperature -10°C
Misc Attribute PLB60B12FSE33A
Number of wires 3
Weight 34g
Width 60mm